Bogowie, herosi i ludzie

Bogowie, herosi i ludzie

2018-11-21 20:02

  • Gatunek: dramat
  • Czas trwania: 70
  • Od wieku: 8+

Zapraszamy Państwa na widowisko teatralne „Bogowie, herosi i ludzie” oparty na najważniejszych mitach greckich. Przygotowany przez młodych absolwentów państwowych szkół teatralnych gwarantuje wysoką jakość artystyczną. Talent artystów wsparty jest bogatymi kostiumami, ciekawą scenografią, dynamiczną choreografią i przejmującą muzyką oraz efektami specjalnymi. Wybrane mity jako kanwa spektaklu: Prometeusz, Orfeusz i Eurydyka, Tezeusz, Syzyf, Dedal i Ikar, Jazon i wyprawa Argonautów, Herakles.

Pytania o sens i cel istnienia pojawiły się w kulturze europejskiej wraz z rozkwitem myśli filozoficznej w starożytnej Grecji. Jedną z odpowiedzi na nie były mity, w których bohaterowie obcowali z bogami, buntowali się przeciwko nim i z nimi współpracowali. Walczyli z potworami, przeżywali miłości i podróżowali po całym świecie. Umierali i powracali do żywych. Mity greckie tłumaczyły zasadę funkcjonowania świata oraz jego pochodzenie. Mimo że w kulturze basenu Morza Śródziemnego doszło do wielkiej religijnej zmiany – rozwoju chrześcijaństwa – to właśnie w mitach starożytnej Grecji znajduje się zalążek pytań, które ludzkość zadaje sobie od 3000 lat.

Kultura antyczna i chrześcijaństwo stanowią dwa główne filary kultury euroatlantyckiej. Bez ich znajomości nie sposób zrozumieć twórczości Shakespeare’a i Wyspiańskiego, Michała Anioła i Mitoraja, Rubensa i Malczewskiego. Dlatego mity stanowią obowiązkową lekturę szkolną w różnym zakresie od szkoły podstawowej do średniej.

Jeśli przyjmiemy, że mity opowiadają o czasach atlantydzkich (a mamy takie prawo, powołując się na Platona i jego Timajos i Krytias), a potem o wielkich katastrofach niszczących Atlantydę i o narodzinach naszej cywilizacji, to wizja narodzin kultury europejskiej jako kultury po apokalipsie jest całkowicie uzasadniona. Ten obraz dopełnia się klamrą w Apokalipsie Św. Jana, wieszczącej koniec cywilizacji, którą zapoczątkowała starożytność. Postapokaliptyczność to estetyka, którą doskonale rozumie współczesny widz wychowany na filmach i grach komputerowych.

Reżyseria i scenariusz – Grzegorz Suski

Występują: Maja Wachowska, Anita Tomczak, Michał Barczak, Piotr Jęczara, Kacper Sasin.

Bilety w cenie 29zł