KANTATY BACHA

KANTATY BACHA

2019-06-11 19:00

  • Gatunek: MUZYKA POWAŻNA
  • Czas trwania: 70

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie - KANTATY BACHA

Bach pisał kantaty przez całe życie. Są to utwory, które doskonale obrazują geniusz kompozytora w zakresie kształtowania muzyki wokalno-instrumentalnej. Większość zachowanych do dziś dzieł Bacha z tego gatunku pochodzi z okresu, gdy piastował stanowisko kantora w kościele św. Tomasza w Lipsku. Do jego obowiązków należało wówczas komponowanie oraz wykonywanie nowej kantaty w każdą niedzielę i każde święto. Toteż mając do dyspozycji zespół wokalistów i instrumentalistów, Bach ubogacał swą muzyką centralną część protestanckiego nabożeństwa. Teksty wykorzystane w kantatach – tak biblijne, jak i pozabiblijne – nawiązują treściowo do przeznaczonych na dany dzień czytań liturgicznych.

Podczas koncertu zabrzmią trzy utwory o odmiennej tematyce, przeznaczone do wykonania w różnych momentach roku liturgicznego. Program otwiera Wer dank opfert, der preiset mich BWV 17, w której nacisk położony jest na dług wdzięczności człowieka wobec dobroci Boga. Natomiast Christ unser Herr zum Jordan kam BWV 7, przeznaczona na Święto Jana Chrzciciela, opowiada o chrzcie Chrystusa w Jordanie. Koncert zamknie Jesus nahm die Zwölfe BWV 22 – kantata napisana na ostatnią niedzielę karnawału. Jej tekst zawiera już w sobie zapowiedź męki i śmierci Chrystusa, ale i nawoływanie do podążania za Zbawicielem.

Kantaty zabrzmią w wykonaniu znakomitych solistów, Zespołu Wokalnego Polskiej Opery Królewskiej oraz zespołu instrumentów dawnych Capella Regia Polona. Całość zaś poprowadzi Krzysztof Garstka.

PROGRAM

J. S. BACH – KANTATY

Weichet nur, betrubte Schatten, BWV 202
Ich bin vergnügt mit meinem Glücke BWV 84
Aus der Tiefen rufe ich, Herr, zu dir BWV 131

WYKONAWCY
KRZYSZTOF GARSTKA KLAWESYN, DYRYGENT
JUSTYNA STĘPIEŃ SOPRAN
IWONA LUBOWICZ SOPRAN
OLGA PASIECZNIK SOPRAN
DOROTA LACHOWICZ ALT
SYLWESTER SMULCZYŃSI TENOR
PIOTR KĘDZIORA BAS


CAPELLA REGIA POLONA
dyr. Andrzej Klimczak

Bilety w cenie 40 zł. Cena promocyjna do 1 czerwca 2019 - 30 zł