Lądek Film Tour w Łodzi- pokaz najlepszych filmów górskich!

Lądek Film Tour w Łodzi- pokaz najlepszych filmów górskich!

2019-01-20 15:00

  • Gatunek: festiwal
  • Czas trwania: ok 7 godzin
  • Od wieku: b/o

Klub Podróżników Keja oraz Teatr DOM, zapraszają na pierwszy Lądek Film Tour w Łodzi.
Podczas imprezy będzie można zobaczyć 6 górskich filmów z całego świata, nagradzanych na festiwalu w Lądku Zdroju i nie tylko.

20 STYCZNIA, godz. 15:00
WSTĘP: 35 zł ( w przypadku kupna biletów w Keja Pub)
40 zł - w sprzedaży internetowej:

http://www.kupbilecik.pl/impreza-30716-ladek.film.tour.lodz.html

Harmonogram :

15:00 Przywitanie i przedstawienie programu.
15:10 Pierwszy blok filmowy:
"MAMA" reż. Wojciech Kozakiewicz
"NOTES FROM THE WALL" reż.Siebe Vanhee & Guillaume Lion

16:30 Przerwa
16:45 Drugi blok filmowy:
"IN THE STARLIGHT" reż. Mathieu Le Lay
"LAST HONEY HUNTER" reż.Ben Knight

18:15 Przerwa
18:30 Prezentacja MONIKI WITKOWSKIEJ: "MANASLU - ÓSMA GÓRA ŚWIATA PO BABSKU"
20:00 Trzeci blok filmowy:
"STUMPED" reż. Taylor Keating, Cedar Wright
" POD CIĘŻAREM WOLNOŚCI" reż.Pavol Barabáš

21:30 Zakończenie wieczoru

Podczas Lądek Film Tour w Łodzi będzie można obejrzeć następujące filmy (wszystkie zagraniczne filmy będą z polskimi napisami):

" POD CIĘŻAREM WOLNOŚCI" reż.Pavol Barabáš (45 minut)

Tragarze w Tatrach Wysokich codziennie podchodzą do górskich schronisk z nową dostawą. Niosąc na własnych barkach stukilogramowe ładunki, muszą sprostać burzom, śnieżycom i brnąć w głębokim śniegu. Ich zawód to sztuka i droga spokoju. Poznając ich świat być może odkryjemy, dlaczego wybrali tę drogę. A może dowiemy się też czegoś o naszym własnym bagażu, który niesiemy przez całe życie.

"LAST HONEY HUNTER" reż.Ben Knight (USA, 36 minut)

Aby dostać się do pszczelich gniazd przyklejonych do skalnych ścian w dolinie rzeki Hongou w Nepalu, łowcy miodu używają bambusowych drabinek zawieszonych nawet 90 metrów nad ziemią. Nie korzystają przy tym z żadnych zabezpieczeń czy kombinezonów chroniących przed użądleniami. Film opowiada historię jednego z takich łowców – Mauli Dhan Raiana, który jak sam wierzy, został wybrany przez bogów, aby wykonywać swoje trudne rzemiosło. Nieuchronny rozwój cywilizacji może w niedługim czasie spowodować zanik tego zwyczaju. Filmowcy podejmują próbę ukazania umiejętności legendarnych łowców miodu. Umiejętności, które robią niesamowite wrażenie!

"MAMA" reż. Wojtek Kozakiewicz (POLSKA, 44 minuty)

Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją pasję? „Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą” mówi Kinga Ociepka-Grzegulska - jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.

"STUMPED" reż. Taylor Keating, Cedar Wright (USA, 27 minut)

"Nie chcę być znana jako jednoręki wspinacz — mówi Maureen Beck, chcę być po prostu dobrym wspinaczem." Maureen może i urodziła się bez lewego przedramienia, ale to nie powstrzymało jej od ciężkiej pracy. Odwala loty na drogach wycenianych na 5.12 i przebija się przez przewieszone bouldery, żłopiąc piwo. Ale Maureen nie wspina się, aby być dla ciebie inspiracją. "Ludzie mówią: Zobacz, ona wspina się bez jednej ręki, teraz to już nie mam wymówek". A ja na to: "Stary! Przede wszystkim, nigdy nie miałeś żadnych wymówek!" Maureen jedzie po bandzie z jednym cholernym kikutem, który nie powstrzyma jej przed dostaniem się na szczyt.

"NOTES FROM THE WALL" reż.Siebe Vanhee & Guillaume Lion
(BELGIA, 35 minut)

W lutym 2017 roku trzech Belgów, jednych z najlepszych wspinaczy na świecie – Sean Villanueva ODriscoll, Nicolas Favresse i Siebe Vanhee – powróciło do Patagonii, aby klasycznie przejść jedną z najtrudniejszych dróg, "El Regalo de Mwono", 1200-metrową ścianę po wschodniej stronie Torre Central w masywie Torres del Paine. Po powrocie do domu zwrócili się z prośbą do filmowca Guillaumea Liona o zmontowanie materiału z ich 19-dniowej podróży w pionie. W rezultacie powstała pełna wrażeń i zabawnych momentów historia, traktująca z powagą o znaczeniu partnerstwa.

"IN THE STARLIGHT" reż. Mathieu Le Lay (FRANCJA, 52 minuty)

W środku nocy, gdy wszyscy śpią, fotograf outdoorowy Paul Zizka wyrusza w plener w poszukiwaniu najbardziej rozgwieżdżonych nieboskłonów na świecie. Aby zrobić niezwykłe zdjęcia oświetlonych gwiazdami krajobrazów, zostawia swój dom w kanadyjskich Górach Skalistych i rusza w stronę dzikich, pustynnych wydm Namibii oraz odległych lodowców Grenlandii. Paul musi pogodzić żądzę przygód, pracę i fotograficzną pasję z oddaniem rodzinie. „In the Starlight” to bardzo osobisty portret kanadyjskiego fotografa i jego poszukiwań nocnego nieba. Mówi też, czego przesiadywanie pod gwiazdami nauczyło Paula na temat życia, miłości, przygody i miejsca, jakie zajmujemy we wszechświecie.