Jak kobieta powinna dbać o siebie w czasie ciąży?

Okres ciąży wydaje się jednym z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Jednak tak naprawdę to nie jest czas zupełnie beztroski, każda matka już wtedy zaczyna niepokoić się o swoje jeszcze nienarodzone dziecko.

W czasie ciąży warto, żeby każda kobieta szczególnie zadbała o siebie, bo to od niej zależy zdrowie i samopoczucie dziecka. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio szeroko pojętą higienę w trakcie ciąży.
Kobiety w ciąży niekiedy czują się mało atrakcyjne, dlatego nieco się zaniedbują, czasem nawet unikają wychodzenia z domu i poznawania nowych ludzi. A to błąd, bo czas ciąży nie powinien być objęty kwarantanną. Dodatkowo, jak kobieta dba o swoje ciało w czasie trwania ciąży w dużej mierze rzutuje na jej wygląd po porodzie.

Aktywność fizyczna niekoniecznie zakazana

Kobieta w ciąży nie powinna rezygnować z wysiłku fizycznego, oczywiście pod warunkiem, że lekarz prowadzący nie zalecił inaczej. Spacery, pływanie czy ćwiczenia dostosowane dla kobiet w ciąży są jak najbardziej wskazane. Tym bardziej, że wysiłek fizyczny poprawia krążenie, wspomaga układ oddechowy, zwiększa odporność, a także pomaga spalić zbędne kilokalorie. Oczywiste jest, że ciężarne powinny unikać sportów ekstremalnych lub takich, podczas uprawiania których bardzo łatwo o kontuzję. Tego typu rozrywki warto jednak zostawić na późniejszy czas.

Cała prawda o diecie

Tak naprawdę dieta kobiety w ciąży nie powinna różnić się zbytnio od diety każdego zdrowego człowieka. W związku z tym należy pamiętać o odpowiedniej podaży węglowodanów, tłuszczów i białek, witamin i minerałów przyjętych wraz z pokarmem, również o tym, aby jeść zróżnicowane posiłki, bogate w mięso i nabiał, ryby, ciemne, razowe pieczywo, warzywa i owoce, produkty pszenne, kasze, ryż itp. Kobieta w ciąży powinna jeść to, na co ma ochotę, ale z zachowaniem zasad zdrowego odżywiania. Warto również zwrócić uwagę, aby się nie przejadać, tłumacząc się swoim obecnym stanem. Mitem jest powszechnie panująca opinia, że kobieta w ciąży potrzebuje dużo więcej wartości odżywczych. Masa ciężarnej nie powinna zwiększyć się więcej niż o 20% jej masy wyjściowej, czyli tej sprzed ciąży. Tak naprawdę zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się od 300 do 500 kcal, w zależności od trymestru ciąży – jak podkreślają specjaliści z forumdlamam.pl i kobiet w ciąży.

Higiena pod kontrolą

Podczas ciąży kobieta powinna poświęcić więcej uwagi zdrowiu i higienie jamy ustnej, ponieważ stan ten szczególnie wpływa na tworzenie się lub nasilenie się próchnicy zębów. Należy myć zęby rano, wieczorem i po każdym posiłku, używać płynu do higieny jamy ustnej, nitek dentystycznych i wykałaczek oraz przy każdej wizycie w toalecie płukać zęby wodą.

Należy zadbać także o odpowiednią bieliznę. Większości kobiet w ciąży jest bardziej gorąco, dlatego stroje powinny być wygodne i nieopinające. Dodatkowo, wzmożona potliwość i uczucie gorąca u kobiety ciężarnej wymagają zachowania szczególnej higieny. Do mycia się kobieta powinna używać delikatnych środków myjących, najlepiej dla niemowląt. Po kąpieli i po osuszeniu ciała pamiętać należy o nasmarowaniu całego ciała balsamem lub oliwką, a szczególnie brzucha i piersi, bo odpowiednie dbanie o te miejsca skutecznie zapobiegnie powstaniu rozstępów skórnych.

Podczas ciąży zakazane są również niektóre zabiegi. Wówczas warto się z nimi wstrzymać do czasu po porodzie. Chodzi tu między innymi o zabiegi:

  – pobudzające krążenie;
  – rozgrzewające;
  – z użyciem prądu;
  – z użyciem lasera;
  – body-wrapping.

Należy również powstrzymać się od uczestnictwa w masażach mocno pobudzających skórę oraz ograniczyć gorące kąpiele. Warto również ostrożnie korzystać z letniego, intensywnego słońca i raczej unikać przebywania na dworze w godzinach jego największej aktywności. Również zakazane jest korzystanie zarówno z solarium, jak i z sauny. Dodatkowo należy uważnie czytać etykietki stosowanych kosmetyków i stanowczo unikać tych z kwasami owocowymi, z retinoidami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Wpisy

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Wróć Do Góry